Lale Soğanı Yetiştirin Yazdır E-posta
Yazar Niyazi Yıldırım   
Cuma, 17 Nisan 2009 07:54

LALE SOĞANI BİR ÇOK AİLEYE GEÇİM KAYNAĞI OLDU

Lale soğanı 23 aileye geçim kaynağı olduİstanbul'un park ve bahçelerine görünümüyle bir başka güzellik katan laleler, üretici birçok ailenin de geçim kaynağı oldu.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ağaç A.Ş Genel Müdürü Eyüp Karahan, Büyükşehir Belediyesi olarak bu yıl 13 milyon lale soğanı dikildiğini, bunun ilçe belediyelerin dikimleriyle 16 milyon adedi bulduğunu söyledi.

 

Karahan, basın mensuplarıyla üreticiliği yapılan Silivri'nin Seymenler Köyü'nde, lale soğanının güçlenip büyümesini sağlamak için çiçeklerin açtığı nisan ayında başlarının koparılması işleminin yapıldığı tarlaları gezdi.

İstanbul'da Seymenler ve Büyükkılıç köylerinde 23 aile tarafından toplam 3,5 milyon adet lale soğanı dikiminin yapıldığını anlatan Karahan, üreticilerin bundan ciddi ölçüde gelir elde ettiklerini kaydetti.

Karahan, hedeflerinin, İstanbul'un güzelliğini bu köylerde yetişen lalelerle sağlamak olduğunu ifade ederek, ''Büyükşehir Belediyesi olarak bu yıl 13 milyon lale soğanı dikimi yaptık. Bu, ilçe belediyelerin dikimiyle 16 milyon adedi buldu'' dedi.

Dikilen lalelerin 10 milyonunun Konya Çumra ve İstanbul'daki üreticilerden sağlandığını anlatan Karahan, 3 milyon adet lisanslı bazı özel tür lalenin yurt dışında üretildiğini ve İstanbul'da toplam lale dikim maliyetinin 2 milyon TL olduğunu ifade etti.

Karahan, lale çiçeğinin tekrar anavatanına döndüğünü dile getirerek, lale soğanının dikimini teşvik ederek topraktan geçimini sağlayan insanlara yeni iş alanları açılmasını sağladıklarını söyledi.

Köylülere, yetiştirdikleri her lale soğanı başına 6,5 kuruş ödeyeceklerini kaydeden Karahan, 100 bin lale soğanı yetiştirmek için bin 565 TL gider yapan köylülerin, bunun karşılığında 6 bin 500 TL kazanacaklarını vurguladı.

Karahan, 2014 yılı sonunda, İstanbul'da kullanılan lalelerin tamamının köylüler tarafından üretilmesini amaçladıklarını belirtti.

Bu arada, lale soğanı üreticiliği yapan Necmettin Eren de ''Geçen yılki üründen çok güzel para kazandık. Bu yıl daha da arttı. Biz çiftçilik yapmaktayız. Bir dönümde yapılan lale soğanı ekiminden 2 bin 600 TL kazanıyoruz. Buğday ve ayçiçeğinde böyle güzel para yok'' diye konuştu.

Lale soğanı ekimi için civar köylerden de talebin büyük olduğunu belirten Eren, üretici sayısının kısa sürede artacağını söyledi.

Cumartesi, 18 Nisan 2009 07:18 tarihinde güncellendi
 

Sponsorlarımız

Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

© 2016 Tepedelik Kültür Kalkınma ve Dayanışma Derneği - Tüm hakları saklıdır.

EK

www.000webhost.com