Yazdır E-posta
Yazar cihan yıldırım   
Çarşamba, 17 Aralık 2008 11:31

Taşköprü'de sarımsağa alternatif soğan üretilecek

Taşköprü'de sarımsağa alternatif soğan üretilecek

Sarımsağı dünyaca ünlü olan Kastamonu'nun Taşköprü ilçesinde sarımsağa alternatif ürün olarak soğan yetiştirilecek.


Taşköprü'de 2000 yılında Reis Gıda bünyesinde kurulan ve Türkiye'nin ilkve tek sarımsak entegre tesisi olma özelliğine sahip Sarımsak EntegreTesisi, sarımsağı dünyaca ünlü ilçede alternatif ürün olarak soğanı yetiştirmeye ve işlemeye başladı.

Konuyla ilgili açıklama yapan Sarmoni Sarımsak Entegre Tesisi Müdürü Orhan Reis, 2000 yılında Türkiye'de bir ilki gerçekleştirerek Taşköprü'de sarımsak entegre tesisini kurduklarını, şimdi de Taşköprülü çiftçiye bir alternatif ürün sunmayı amaçladıklarını söyledi.

Taşköprü'de sarımsak ekiminin şubat sonunda başlayıp hasadının ise temmuz sonunda bittiğine dikkati çeken Reis, sarımsağın sezonluk birürün olduğunu, ayrıca sarımsağın yıllar itibariyle ekimi, verimi ve fiyatında istikrarlı bir gidişat sergilememesi nedeniyle, Taşköprülü üreticinin alternatif ürün arayışında olduğunu aynı familyadan olması nedeniyle de kendilerinin soğana yöneldiğini vurguladı.

Geçtiğimiz yıl sadece deneme amaçlı ekimini yaptıkları soğanın dönümünden 5 ton gibi bir mahsul elde ettiklerini belirten Orhan Reis, "Soğanın ekimi ve hasadı, sarımsağa göre oldukça kolay ve maliyetidüşük. Birçok ortamda yetişen bu ürünü çiftçilerimiz zaten kenditüketimleri kadar yetiştirmekte. Bizde bu ekimi genişletip Türkiye çapına yaymak ve sarımsağımız gibi soğanımızı da marka yapmak hedefindeyiz" şeklinde konuştu.

Tesislerinde yıllık 2000 ile 3000 ton arası soğan işlemeyi hedeflediklerini anlatan Reis, özellikle ev hanımlarından gelen talep üzerine, bir ilk olarak vakumlu paketlerde soyulmuş diş sarımsak, sarımsak püresi, sarımsak tozu ve püresinin yanı sıra soyulmuş soğan, soğan püresi, soğan tozu ve granürünü de market raflarına sunacaklarını, soğan püresinin kullanımını ise piyasaya salça tipinde kazandırmak istediklerini ifade etti.

Çarşamba, 07 Ocak 2009 13:40 tarihinde güncellendi
 

Sponsorlarımız

Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

© 2016 Tepedelik Kültür Kalkınma ve Dayanışma Derneği - Tüm hakları saklıdır.

EK

www.000webhost.com